İleri Yaşta Kalp Ameliyatı Riskli Midir?

Kalp hastalıkları yaş ilerledikçe daha yaygın görülmeye başlamakla birlikte ileri yaşta damar sertliği ve kalp kapakçığı hastalıkları da daha yaygın görülüyor. Bununla birlikte kalp ameliyatının riskleri de yaş ilerledikçe artıyor.

Yaşlı Hastalara Açık Kalp Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Açık kalp ameliyatlarında kan transfüzyonu ihtiyacı daha fazla olduğu gibi, ameliyat sonrasında komplikasyon oluşma riski de daha yüksektir. Açık kalp ameliyatları genç hastalarda dahi minimal invaziv cerrahiye oranla daha fazla risk taşır. Yaşlı hastalarda kalp ameliyatlarını küçük kesi ile yapmak, ameliyat sonrasında hastanın günlük yaşamına daha kolay dönmesini sağlar. Bununla birlikte ağrı, kanama gibi şikayetler daha az oluşur ve hasta daha rahat hareket edebilir.

Kalp ameliyatının yaşlı hastalarda oluşturduğu risk, hastanın diyabet, tansiyon, kolesterol ve başka hastalıklara sahip olup olmamasına da bağlıdır. Kalp hastalığı dışında başka bir rahatsızlığı olmayan hastalarda ameliyat riski daha düşüktür.

Gelişmiş cerrahi yöntemler kullanılan ameliyatlarda yüksek başarı oranları elde edildiği gibi, yaşlı hastalara yapılan kalp ameliyatlarının başarısı da giderek artmaktadır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.