Kalp Ameliyatı Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Kalp ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme süresi; ameliyat tekniğine, hastanın yaşına ve sahip olduğu diğer hastalıklara göre değişiklik gösterir. Genç hastalar, ileri yaştaki hastalara oranla çok daha hızlı bir şekilde günlük yaşama dönebildiği gibi, ameliyat sonrasındaki genellikle 2.aydan sonra günlük yaşama dönülebilir.

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan kalp ameliyatları sonrasında, yara izinin küçük olması sebebiyle iyileşme daha hızlı gerçekleşir. Ameliyat yarası kısa sürede kapanır ve hasta istediği pozisyonda uyuma, egzersiz yapma gibi faaliyetlerini yerine getirebilir. Açık kalp ameliyatlarında ise hastaların iyileşme süresi daha uzundur. Yara izinin kapanması, hastanın göğüs bölgesini darbelerden koruması ve doğru pansuman yapması önemlidir. Minimal invaziv cerrahide hastalar ameliyattan birkaç hafta sonra günlük yaşamlarına dönebilirken; açık kalp ameliyatlarında bu süre ortalama 3-4 haftadır.

Ameliyat sonrası iyileşme ve günlük yaşama dönüş hızı hastanın sahip olduğu diğer hastalıklarla da ilişkilidir. Diyabet, yüksek tansiyon veya kolesterol sorunu olan hastalarda günlük hayata dönüş daha uzun sürebilmektedir.

Etiketler:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.