Kalp Deliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalp deliği, konjenital yani doğuştan olan kalp hastalıklarından biridir. Bu deliğin kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında olması ASD (Atriyal Septal Defekt) olarak ifade edilirken, sol ve sağ karıncıklar arasında oluşan delikler VSD (Ventriküler Septal Defekt) olarak adlandırılmaktadır.

Kalp deliği ameliyatları, kapalı kalp ameliyatı olarak da bilinen minimal invaziv cerrahisi ile gerçekleştirilir. Minimal invaziv cerrahisinde küçük kesilerle giriş yapılarak kalbe ulaşılmakta ve göğüs kemiği de dahil olmak üzere herhangi bir kesilmemektedir. Koltuk altından, meme altından, göğüs yan tarafından 4-5 santimlik küçük kesilerle giriş yapılarak kalp delikleri yama yapılarak ya da dikilerek kapatılmaktadır. Bu şekilde kalp delikleri başarılı bir şekilde tedavi edilmekte ve hasta yaşantısına normal bir şekilde devam etmektedir.

Minimal invaziv cerrahisinin en önemli avantajı, herhangi bir kemik kesilmediğinden ve dokulara zarar verilmediğinden hastaya konforlu bir iyileşme sürecini sağlamasıdır. Bunun yanında ortaya çıkabilecek enfeksiyon riskini de azaltmaktadır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.