Kapalı Kalp Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Doğuştan ya da sonradan gelişen faktörlerle kalpte oluşan problemlerin tedavisi için gerçekleştirilen kalp ameliyatları, kapalı ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Teknolojinin gelişmesi ve robotik ekipmanların sağlık sektörüne entegre edilmesiyle kapalı cerrahi yöntemleri yaygınlaşmıştır. Kapalı kalp ameliyatı, açık cerrahiye oranla hastaya birçok avantaj sağladığı gibi, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyon riskini de azaltmaktadır.

Kapalı ve Açık Kalp Ameliyatının Farkı

Kapalı kalp ameliyatı yapan doktorlar, hastanın yaşı, kalp problemi ve diğer hastalıkları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak ameliyatın yapılıp yapılamayacağına karar verir. Bazı kalp hastalıklarında ya da bazı hastalarda açık kalp cerrahi, ameliyatın başarısını artıracak bir faktör olabilir. Ancak genellikle kapalı kalp ameliyatı hem düşük risk taşıması hem de ameliyat sonrası hastaya büyük bir konfor sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir.

Kapalı Kalp Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kapalı kalp ameliyatı ortalama 3-4 saat süren bir cerrahi operasyondur. Koltuk altından, meme ucunun altından ya da göğsün yan bölümünden alınan küçük kesilerle gerçekleştirilen kapalı kalp ameliyatı, hastanın kozmetik açıdan da kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.